Hur mår Sverige? Vad hände i valet 2026? Vad ska vi göra för att nå klimatmålen? Hur påverkar digitaliseringen välfärden? Hur påverkar den gröna industrialiseringen i Västerbotten mig och lokalsamhället?
Detta och mycket mer kommer vi undersöka på denna seniorkurs som görs i samarbete med Arenagruppen. Vi läser böcker och artiklar, lyssnar på poddar och deltar på webinarium. Sedan diskuterar det vi läst och hört. Stor del av kursinnehållet hämtas från Arenagruppens olika verksamheter. Kursen omfattar 4 timmar i veckan på Medlefors folkhögskola (måndagar 12.20-15.20).
Innehåll:
Dagsaktuella frågor
Politiska strategier och visioner för framtiden
Arbetarrörelsens historia och roll i dagens samhälle
Inspirationsföreläsningar av yrkesverksamma från Arenagruppen och aktiva inom arbetarrörelsen

Omfattning: 4 timmar / vecka
Kurslängd: 31 augusti – 27 november 2026
Sista ansökningsdatum: 15 maj 2026
Folder med seniorkurser: Kursutbud, seniorer hösten 2026
Blankett för ansökan: Senior – ansökan
Digital ansökan: Schoolsoft
Kontakt vid frågor om kursen:
Gunilla Andersson
gunilla.andersson@medlefors.se
Undervisningen är kostnadsfri men alla betalar en serviceavgift på 500 kr. Antalet deltagare är begränsat.
Lunch kan ätas på skolan och lunch biljetter säljs i häften om tio biljetter. Häftet kostar 900 kr. Enstaka lunch kostar 95 kr.
Seniorkurs – Min historia hösten 2026
Start: 31 augusti 2026
Studietakt: 2 dagar / vecka
Plats: På plats
Sista ansökan: 15 maj 2026
Seniorkurs – Aktiv hälsa hösten 2026
Start: 31 augusti 2026
Studietakt: 1 dag / vecka
Plats: På plats
Sista ansökan: 15 maj 2026
Seniorkurs – Allmän hösten 2026
Start: 31 augusti 2026
Studietakt: 2 dagar / vecka
Plats: På plats
Sista ansökan: 15 maj 2026